УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
- innaevmenenko
- 27 окт. 2016 г.
- 4 мин. чтения
4-й клас
Урок 1. Особливості тексту-опису.
Мета: виявити особливості тексту-опису, «роботу» автора опису; розвивати уяву, увагу, мислення; виховувати шанобливе ставлення до слова, мови.
Обладнання: картина А. Куїнджі «Місячна ніч над Дніпром».
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Які види текстів ми вже вміємо писати? ( Текст -розповідь.)
[if !supportLists]— Які ж особливості має текст-розповідь? (Важливо викласти послідовність подій, не розірвати їх «ланцюжок».)
[if !supportLists]— Сьогодні ми з вами ознайомимося з особливостями тексту-опису. Щоб навчитися його складати, нам потрібно зрозуміти, яку «роботу» виконує автор тексту-опису.
А чи потрібно нам взагалі вміти писати тексти-описи? Чи недостатньо нам добре писати розповіді?
Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці має перерости у внутрішню мотивацію. Діти повинні зрозуміти, що вміння складати тексти-описи є дуже важливим і необхідним, якщо хочеш, щоб тебе розуміли, переживали ті ж емоції.
Діти. Нам часто в житті доводиться описувати те, що ми бачили або відчували, коли розповідаємо про краєвиди місцевості, де побували, відпочивали, про нові країни, де мандрували, про людину, з якою товаришуємо.
Учитель. А коли ви читаєте опис, про що довідуєтесь?
Діти. Ми хочемо уявити те, про що читаємо, хоч самі цього не бачили. Стає зрозуміліше, що нам хочуть розповісти.
Учитель. Чи залежить від якості опису те, що ми уявляємо?
Діти. Так. Чим кращий опис, тим точніше ми можемо уявити, що бачив автор.
Учитель. Отже, добре складений опис допомагає людям «бачити» те, очевидцями чого вони не були, чого не бачили насправді. А недбалий опис дає тільки поверхневі уявлення про те, що описується. Щоб бути гарним оповідачем, зрозумілим для своїх співрозмовників, потрібно знати особливості тексту-опису й «роботу» автора.
[if !supportLists]II. [endif]Визначення особливостей тексту-опису і «роботи» автора.
Учитель. Складемо схему особливостей тексту-опису.

Отже, ми бачили пейзаж, картину чи розглядали людину. Ми були очевидцями.

А читачі не бачили того, що бачили ми. Вони не були очевидцями.
Моделювання особливостей тексту-опису робить завдання наочним, зрозумілим. Обговорення моделі загострює увагу дітей на «роботі» автора опису.
— Яке ж завдання автора?
Діти. Він повинен описати так, щоб читачі «побачили» те, що бачив автор.
Учитель. Отже, «робота» автора тексту-опису полягає в тому, щоб детально описати, «намалювати» словами картину (людину, явище природи) читачам, які цього не бачили. «Намалювати» так, щоб вони могли уявити те, що бачив автор.
Автор повинен випередити всі запитання, які можуть виникнути у читачів, і дати на них відповіді в тексті. Це нам слід враховувати під час написання тексту-опису.
III. Ознайомлення з текстом-описом.
Учитель. На уроці ми спробуємо себе спочатку в ролі не автора, а читачів. Чи вдасться нам уявити те, що описує автор? Чи не виникнуть запитання до нього? Потім порівняємо наші уявлення із самою картиною.
Ми з вами вчилися розглядати, вивчати картини художників, намагалися зрозуміти, що ж намалював художник, який настрій передає нам його картина. Зараз ми послухаємо опис картини, а побачимо її вже після обговорення. Спробуйте здогадатися, що зображено на ній. Прислухайтеся до своїх відчуттів.
Щоб оцінити «роботу» автора опису, діти спочатку випробовують себе в ролі читачів. Так легше виявити прийоми, якими користується автор опису (порівняння, метафори, образні вислови).
[if !supportLists]— [endif] Опис складено мистецтвознавцем — людиною, яка професійно займається описом і поясненням змісту картин. Ці люди працюють у художніх музеях і допомагають відвідувачам зрозуміти задум художника. Наприклад:
«Перед нами розкривається широкий простір, що, поширюючись, іде вдалину: рівнина, перекреслена зеленуватою стрічкою тихої ріки, майже зливається на горизонті з темним небом, вкритим рядами легких хмар. У вишині вони трохи розійшлися, і в утворене вікно глянув місяць, освітив річку, хатки і павутину стежин на ближньому березі. Усе в природі притихло, зачароване чудесним сяянням неба й води.
Блискучий сріблясто-зеленкуватий диск місяця залив своїм таємничим, фосфоруючим світлом землю, що поринула в нічний спокій. Воно (світло) таке сильне, що деякі глядачі намагалися зазирнути за картину, щоб знайти там ліхтар чи лампу. Але ліхтаря не було, а місяць продовжував випромінювати своє чарівне, таємниче світло.
Гладеньким відбивають це світло води ріки, з бархатистої сині ночі біліють стіни українських хат.
Це величне видовище змушує думати про вічність і незнищенну красу світу».
Перевірка розуміння опису.
Учитель. Що ж ви зрозуміли, що уявили?
Діти.
[if !supportLists]— Я зрозумів, що на картині зображено ніч, темне небо, тиху річку і яскравий місяць.
[if !supportLists]— Я уявила, як місяць виглядає між хмарами й освітлює спокійну зеленувату річку.
[if !supportLists]— А річка ця схожа на дзеркало.
[if !supportLists]— Світло місяця таємниче, фосфоруюче, і вся земля ніби зачарована цим світлом.
[if !supportLists]— А я «побачив» на березі річки біленькі хатинки і стежинки.
[if !supportLists]— Я не «побачив», як земля і небо розмежовуються чіткою лінією. Вони немов злилися.
[if !supportLists]— А небо вкрите темними невеличкими рядами хмар, між якими світить місяць.
Розглядання картини.
Учитель. Цікаво, чи правильно ми «побачили» картину. Ось погляньте на цей шедевр Архипа Куїнджі «Місячна ніч над Дніпром».
Порівняння картини, що виникла в уяві, з реальною.
Це дає можливість пересвідчитися, чи впорався автор зі своїм завданням.
Учитель. Що з того, що «побачили» ми в описі, є на картині?
Діти. Ми майже точно уявили те, що намалював художник. От тільки нам не описали, що на березі річки є млин, який добре помітно на тлі води.
Учитель. Автор випустив з уваги цю деталь, та в ж його опис допоміг нам уявити картину художниі ще до того, як ми її побачили.
Які ж слова і словосполучення допомогли авт< ру опису «намалювати» те, що малював фарбами х; дожник?
Діти.
[if !supportLists]— [endif] Зеленувата стрічка ріки.
[if !supportLists]— [endif] Глянув місяць.
[if !supportLists]— [endif] Павутина стежин._
— Чудесне сяяння неба й води.
[if !supportLists]— [endif] Блискучий диск місяця.
[if !supportLists]— [endif] Таємниче, фосфоруюче світло.
[if !supportLists]— [endif] Поринула в нічний спокій.
[if !supportLists]— [endif] Бархатиста синь ночі.
[if !supportLists]— [endif] Величне видовище.
Учитель. Використовуючи порівняння, переносне значення слів автор тексту-опису «малює» словами, передає настрій картини, випереджаючи наші запитання.
[if !supportLists]IV. [endif]Підсумок уроку. Мотивація навчальної діяльності на наступний урок.
Учитель. З якою роллю з нашої схеми ми успішно впоралися на уроці?
Діти. Ми були читачами, які «побачили» те, що прочитали.
Учитель. Що ж нам слід зробити, аби, коли ми станемо авторами тексту-опису, досягти такого ж результату: дати можливість читачам «побачити» те, що бачимо ми.
Діти.
[if !supportLists]— [endif] Ми не забудемо про жодну деталь картини.
[if !supportLists]— [endif] Ми використовуватимемо «кольорові» слова, порівняння.
[if !supportLists]— [endif] Відповідатимемо, випереджаючи запитання читачів.
Учитель. На наступному уроці всі разом будемо пробувати себе в ролі автора тексту-опису іншої картини. Сподіваюся, що з цим завданням впораємося теж успішно.
Недавние посты
Смотреть всеМета: Ознайомити учнів із діленням багатоцифрових чисел на одноцифрові у випадку, коли частка містить нуль всередині. Закріпити вміння...
Comments